2017. november havi bejegyzések

„Ajánlom neked is!”

A Janikovszky Éva Könyvtár az iskolai könyvtárak napja alkalmából pályázatot hirdetett olvasói részére. A pályázó gyerekek könyvajánlót készítettek kedvenc könyvtári könyvükről. A beérkező 16 alkotáson a technikák sokfélesége mutatkozott meg. Két korcsoportban jutalmaztuk a legszebb munkákat. A nyerteseknek gratulálunk!

ajanlomnekedis01

Alsó tagozat:
1. Moczok Ágota – Molnár Zsófia 4.c
2. Bertóthy Tamás – Oláh István 4.c
3. Ágoston Lilla – Portörő Fanni 4.b

Felső tagozat:
1. Kiss Gabriella 5.a
2. Bartos Eszter 5.b
3. Jónás Réka 5.b

Márton-napi mulatság

„Novemberben, Márton napján
Liba gágog, ég a kályhán,
Aki libát nem eszik
Egész évben éhezik.”

Felső tagozatos Diákönkormányzatunk november 10-én Márton-napi mulatságot szervezett. A délután vetélkedővel kezdődött, ahol népi játékokra épülő versenyszámokon (tökfaragás, kukoricamorzsolás, néptánc, rímfaragás) mutathatták meg ügyességüket a diákok. Az 5-6. évfolyamon 10 csapat mérte össze „erejét”, míg a 7-8. osztályosok körében 9 vállalkozó szellemű csoport vetélkedett. A legkiválóbbakat a zsűri (Csúth Ildikó, Domján Sándorné, Mészárosné Imre Melinda) két kategóriában jutalmazta. A vidám, jó hangulatú napot a Márton-napi mulatság zárta, ahol a finom falatokról a 7.a osztály gondoskodott. Köszönjük a szülők és a pedagógusok munkáját!

marton201702

Legügyesebb Márton-napi versenyzők:

5-6. évfolyam:
1. „Márton-napi leányzók” 6.c: Fehér Viktória, Jenei Kamilla, Laczkó Fanni, Papp Ildikó Orsolya
2. „Tökjó-fejek” 6.a: Balogh Nikolett, Balogh Mónika, Kiss Arnold, Serdült Kitti
3. „Tökmagok” 6.b: Balogh Mercédesz, Mezei Edina, Pósa Adrienn, Zsilkó Máté

marton201701

7-8. évfolyam:
1. „Csütör-Tök” 7.b: Balogh Nóra, Török Barbara, Szabó Dorina, Vásárhelyi Amanda
2. „Töketlenek” 8.a: Pósa Zoltán, Sarkadi Szabolcs
3. „Tökmindegy” 8.c: Gaál Bernadett, Papp Kíra, Mezei Nikolett, Szabó Laura Viktória

Márton-napi kézműveskedés

Könyvkuckós diákjainkkal Márton-napi kézműves foglalkozáson vettünk részt a Városi Könyvtárban. A foglalkozás vezetője Pappné Szabó Mária felelevenítette a Márton-napi népszokáshoz kapcsolódó hiedelmeket. A gyerekek nagy örömmel és kreativitással libás ajtódíszt készítettek.

kezmuves2017

Népi hangszerek nyomában

„Aki zenével indul az életbe, bearanyozza minden későbbi tevékenységét, az életnek olyan kincsét kapja ezzel, amely átsegíti sok bajon. A zene tápláló, vigasztaló elixír, és az élet szépségét, s ami benne érték, azt mind meghatványozza.” Iskolai könyvtárunk a Kodály-emlékév jegyében zenei vetélkedőt szervezett. A verseny során a feladatok a népi hangszerekhez és Kodály Zoltán életútjához kapcsolódtak. A csapatok által bemutatásra került egy-egy népi hangszer. A rendezvényt néptánccal és citerával kísért közös énekléssel zártuk. Hercz Béla 5.c osztályos tanulónk, aki a Debreceni Népi Együttes tagja szilágysági táncot mutatott be a közönségnek. Szilágyi Katalin, a Vértesi Református Egyházközség Soli Deo Gloria Kórusának vezetője megtanította diákjainknak a Zöld erdőben de magos a juharfa című népdalt, amit citerával kísért. Köszönjük a zsűri (Menyhártné Bora Edit, Szilágyi Katalin, Zákányné Bogyó Anikó) segítő munkáját!

zeneivetelkedo201702

1. „A furulya őrzői” 5.a: Apai Liliána, Balogh Lívia, Bozsóky Péter, Szabó János
2. „Zenei jegyek” 5.b: Balogh Noémi, Budai Henrietta, Fekete Tamás, Jakab Fatima
3. „Népzenekutatók” 6.b: Ágoston Dorottya, Cseh Kristóf, Fekete Barbara, Papp Huba

zeneivetelkedo201701

Magyar nyelv napja

Iskolánk 40 tanulója 4 kísérővel vett részt november 13-án a magyar nyelv napja alkalmából szervezett programokon Debrecenben.

Először DMK Belvárosi Közösségi Házban vehettek részt a diákok a korosztályuknak megfelelően különböző interaktív foglalkozásokon, illetve egy kortársaik alkotásaiból nyíló népművészeti kiállítást is megtekinthettek.

Ezt követően a Debreceni Irodalom Házában a nyelvújításhoz kapcsolódó vetélkedőn mutathatták meg tudásukat, leleményességüket a gyerekek. Ráadásul szemügyre is vehettek egy hamisítatlan egyen-billengészeti körduplányt és megtudhatták azt is, hogy mennyire kreatívak, ha nyelvi rejtvényeket kell megoldaniuk.

magyarnyelvnapja2017

Mindenki sok új ismerettel, érdekességgel tért haza a programokról.

Szervező: Molnárné Pelei Andrea
Kísérők: Milotai-Kiss Ildikó, Papp Zsoltné, Oláh Ágnes
Cikk írója: Oláh Ágnes

Pályázat ingyenes könyvcsomagokra köznevelési intézmények számára

A Magyar Gyerekkönyv Fórum pályázatot hirdetett iskolai könyvtárak számára, melynek célja, hogy a gyerekkönyvkiadók felajánlása révén tíz, alacsony költségvetésből gazdálkodó, nagyrészt hátrányos helyzetű tanulókkal rendelkező intézmény iskolai könyvtára hozzájuthasson egy-egy kortárs gyerek- és ifjúsági köteteket tartalmazó könyvcsomaghoz. További cél, hogy a pályázat-nyertes iskolák tanulói közül kiválaszthassák a HUBBY – Év Gyerekkönyve Díj 2017 Gyerekzsűrijének tagjait is. Iskolai könyvtárunk könyvtárfejlesztési pályázata nyertes lett, így az alsó-felső tagozatosok részére egy könyvcsomaggal gazdagodtunk.